niedziela, 28 czerwca 2015

Wypadli z listy najbogatszych ludzi biznesu....cz.2

10. Olav Thon. Kiedyś najbogatszy Norweg, potentat rynku nieruchomości, wypadł z listy najbogatszych na własne życzenie. Swój pierwszy budynek kupił w 1966 r. i uczynił z Olav Thon Group największego norweskiego prywatnego dewelopera z 450 nieruchomościami i 60 hotelami w portfelu.
Nie posiadając żadnych krewnych, Thon zapowiedział, że cały swój majątek odda na cele społeczne i badania naukowe z zakresu medycyny. Zgodnie z deklaracją w ubiegłym roku przekazał całe swoje imperium, wyceniane na 6 mld dol., charytatywnej fundacji, która zyski inwestuje w promocje nauki i przedsiębiorczości.
11. Wiktor Nusenkis, kiedyś jeden z najbogatszych Ukraińców swój majątek zbudował na stali i węglu, tworzył potęgę Donetskstal i koncenru Energo.
Jeszcze w ubiegłym roku jego majątek wyceniany był na 2,2 mld dol. W tym roku nie pojawił się na liście najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes, gdyż jego majątek stopniał do "zaledwie" 350 milionów dol.
12. Robert Friedland, niegdyś jeden z najbogatszych Amerykanów, z pewnością nie zalicza ubiegłego roku do udanych. Utracił kontrolę i stanowisko w założonej przez siebie górniczej firmie Ivanhoe Mines, którą przejął gigant Rio Tinto. Na zmianie prezesa się nie skończyło, nowy właściciel przemianował firmę na Turquoise Hill, a majątek Friedlanda w ciągu roku stopniał z 1,8 mld dol. do 950 mln dol..
13. Habil Khorakiwala zbudował w Indiach prawdziwe farmaceutyczne imperium. Założona przez jego ojca firma Wockhardt, była pierwszym poza Stanami Zjednoczonymi i Europą producentem zrekombinowanego analogu insuliny ludzkiej.
Jednak eks-miliarder stracił 950 mln dol. w ciągu roku po tym, jak akcje jego koncernu dramatycznie spadły. Była to reakcja na wszczęcie postępowania przez amerykański Federalny Urząd Żywności i Leków wobec nieprawidłowości w jednej z fabryk Wockhardt.
14. Pochodzący z Tajwanu Michael Chiang zbudował swój majątek dostarczając dotykowe ekrany do iPhone'ów i iPadów, produkowanych przez Apple. Jego TPK Holdings był również dostawcą dla takich gigantów jak Google, Amazon, czy Barnes& Noble. Jednak w minionym roku jego majątek stopniał z 1,55 mld dol. do "zaledwie" 650 mln dol.
15. Manoj Bhargava zbudował swoją fortunę na napojach energetycznych. Jednak gwiazda jego firmy 5-Hour Energy mocno przyblakła po tym, jak pojawiły się doniesienia o szkodliwości jego produktów.
Majątek tego amerykańskiego eks-miliardera, pochodzącego z Indii, stopniał z 1,5 mld dol. do 800 mln w tym roku.
16. Graham Weston zbił fortunę na Rackspace.com, firmie świadczącej usługi hostingu. W ubiegłym miesiącu eks-miliarder powrócił po ośmiu latach na fotel prezesa stworzonej przez siebie firmy. Może uda mu się odbudować swoją pozycję i odrobić straty.W ciągu minionego roku jego majątek stopniał z 1,25 mld dol. do 650 mln dol.
17. T. Boone Pickens to założyciel i prezes funduszu inwestycyjnego BP Capital Management, jednak swój majątek zbił w branży paliwowej. Ostatnie decyzje biznesowe jednak sporo go kosztowały. Eks-miliarder postawił na energię odnawialną i zaczął budowę największej farmy wiatrowej na świecie. Nie przewidział jednak łupkowego boomu w swojej ojczyźnie, który przekreślił opłacalność jego projektu.
W minionym roku jego majątek stopniał z 1,2 mld dol. do 900 mln dol.
18. David Grainger to główny udziałowiec W.W. Grainger, założonej przez ojca firmy, świadczącej usługi napraw i przeglądów dla przemysłu.
Jego majątek stopniał w ciągu roku z 1 mld dol. do 750 mln dol.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz